מידע רפואי

רקע:

אל- ארגינין הינה חומצת אמינו. אשר בודדה לראשונה ב-1886,מצמח ממשפחת הקטניות. 

ארגינין הינה נשא החנקן השכיח ביותר בגוף האדם. הארגינין מהווה כ-5% מתזונתו של אדם מבוגר, הספיגה מתרחשת בשני השלישים התחתונים של המעי הדק. 60% עובר מטבוליזם  בכדוריות הדם של מערכת העיכול ורק 40% מגיע למערכת כלי הדם הססטמית. לארגינין תפקיד חשוב במטבוליזם החנקן ודטוקסיפיקציה של אמוניה, כחומר ביניים במעגל האוריאה.

ארגינין הינה למעשה חומצה חצי אסנטיאלית: אשר הגוף יכול לייצר אותה מציטרולין (תהליך הפיך), ואשר נוצרת בעצמה מאורניטין דרך קטבוליזם של  גלוטמין ופרולין, מADMA-, לעיתים נחוצה תוספת. ארגינין מצויה במזונות המכילים חלבונים. רמות הארגינין בפלזמה הן תוצאה של כמות הארגינין המתקבלת במזון, הייצור בגוף אינו יכול לפצות על חוסר או צורך מוגבר.

ארגינין מעורבת בתהליכים שונים בגוף, בין השאר היא מהווה חומר מוצא בגוף ל: ניטריק אוקסיד, חומר לו השפעה גדולה על ויסות תפקוד  כלי הדם כולל: בעיות זקפה, יתר לחץ דם, אטרוסקלרוזיס, כאבים בחזה, מחלות דם פריפריות. כמוכן לארגינין השפעות על פעילות מערכת החיסון,תפקוד אנדוקריני ופריון.

השפעות הנוספות: גרוי הגוף לייצור חלבון, המעודד ריפוי פצעים, בניית שרירים,ייצור זרע ומניעת דלדול רקמות באנשים חולים.

בין מקורות המזון לארגינין נמנים: שקדים, אגוזי ברזיל, אורז מלא, כוסמת, אגוזי קשיו,דגנים, עוף, שוקולד, קוקוס,תירס, מוצרי חלב, אגוזי אלסר,ג'לטין, בשר, קווקר,שקדים, פקאן,צמוקים, סומסום, זרעי חמניות. (MAYO CLINIC) הדרך היעילה היחידה להגביר את כמות הארגינין בגוף היא על ידי מתן תוספת של חומצת האמינו ארגינין גם נחוץ  לדטוקסיפיקציה של אמוניה, שהינה רעילה למערכת העצבים. מצטברות הוכחות כי ארגינין  מווסת את האנרגיה בין האיברים ואת התפקוד של איברים רבים. אין ספק שארגינין הינה חיונית ליצירת זרע, השרדות העובר, צמיחת העובר כמו גם לשמירה על טונוס כלי הדם ולהמודינאמיקה.

מחקרים רבים מראים כי מתן תוסף ארגינין בבליעה או לתוך הוריד יעיל בשיפור תפקודי הפוריות, מערכת כלי הדם, הריאות, הכליות, מערכת העיכול, הכבד, מערכת החיסון, זירוז ריפוי פצעים, הגברת רגישות לאינסולין ושמירה על שלמות הרקמות. ארגינין או ציטרולין יכולות לשמש כטיפול יעיל להשמנה, סכרת ולסנדרום המטבולי. השפעת הארגינין הינה ייחודית מבין חומצות האמינו ויכולה לעזור בשיפור הבריאות וה WELL BEING  בבני אדם ובבעלי חיים.

פארמקוקינטיקה

ארגינין נספג מחלל המעי הדק, לכדוריות הדם האדומות. הספיגה הינה יעילה ומתרחשת באמצעות מנגנון טרנספורט אקטיבי. חלק מהמטבוליזם מתרחש בתוך כדוריות הדם. אל- ארגינין שלא עבר מטבוליזם נספג דרך מחזור הדם הפורטלי, משם הוא מועבר לכבד, שם שוב חלק מהאל- ארגינין עובר מטבוליזם. החלק שלא עבר מטבוליזם בכבד נספג למחזור הדם , באמצעותו הוא מתפזר לרקמות הגוף השונות. אל- ארגינין נוטל חלק בפעילויות מטבוליות שונות , כולל ייצור חלבונים, D-glucose , גליקוגן, אל- אורניטין, אוריאה, NO, אל- גלוטמט, קריאטין, פולי אמינים, אל פרולין, אגמטין ו TUFTSIN

מנגנון פעולה

ארגינין הינו חומר מוצא ביולוגי של nitric oxide (NO), מולקולת גז המעורבת בהשפעות פיזיולוגיות שונות, במערכת כלי הדם, התלויות באנדוטל.  למעשה הENDOTHELIAL DERIVED RELAXING FACTOR  שהינו מרחיב  עורקים  אנדוגני הינו זהה ל-NO.

חלק ניכר מהשפעת הארגינין על מערכת כלי הדם נובע מייצור NO  על ידי האנדוטל, ה- NO גורם להרפיה של השריר החלק בכלי הדם וכתוצאה מכך להרחבת כלי הדם, בנוסף מעכב הדבקות מונוציטים, אגרגציה של טסיות ופרוליפרציה של השריר החלק. כמו כן ה-NO  משפיע על נוירוטרנסמיטורים

למולקולה זו גם השפעה על לחץ הדם – בין השאר על ידי הרחבת כלי הדם, תפקוד שריר הלב, תגובת דלקתית, אפופטוזיס והגנה מנזק חימצוני.

ארגינין הינו אימונומודולטור מאוד פוטנטי. שימוש בתוסף ארגינין מפחית סבוכים אחרי ניתוח. הפחתה משמעותית במולוקולות הגורמות להדבקת תאים (cell adhesion molecules ) וציטוקינין פרו אינפלמטורים נצפו.

תוסף ארגינין (30 גרם ליום במשך שלושה ימים) הגביר בצורה משמעותית את ה- natural killer cell activity ,lymphokine activated killer cell cytotoxicity and lymphocyte mitogenic reactivity  בחולות עם סרטן שד מפושט מקומית.

תופעות לוואי  וטוקסיות

תופעות לואי משמעותיות לא נצפו בשימוש בארגינין.

מינון

רוב המחקרים מורים על מינון יומי רצוי של 5-10 גר' בהתאם לרמת הטיפול הנדרשת, מצב המטופל וגילו. ככלל המינונים בניסויים השונים נעים בין 500 מ"ג ליום במיעוט זרע לבין 30 גרם ליום בסרטן, פראקקלמפסיה, והתכווצויות רחם מוקדמות.המינון תלוי בבעיה. עקב הפארמקוקינטיקה יש לתת מספר מנות ביום.

המלצות ממחקרים שונים

לאנשים עם אי ספיקת לב: 6-20 גרם ליום, לחלק לשלוש מנות יומיות.

לאנשים הסובלים מתעוקת חזה: 3-6 גרם 3 פעמים ביום.

לבעיות זקפה אורגניות: 5 גרם ליום, במקרים מסוימים כמות קטנה יותר גם היא יעילה.

אזהרות והתוויות נגד

הונח בעבר, על סמך מידע IN VITRO  ישן ודיווח אנקדוטלי שלאנשים עם זהומים חוזרים של הרפס אסור לקחת ארגינין מפני שהוא מעודד שכפול של הוירוס, אך אין לדבר הוכחות. ניתן להשתמש במקביל בליזין למניעת הופעת נגעים הרפטיים.

אזהרות

בנטילה במקביל עם תרופות המפחיתות לחץ דם יש להתחיל במינון נמוך ולנטר, בהדרגה להפחית את התרופות – על פי ליווי רפואי. יש להמנע מהפחתת לחץ הדם באופן חד, העלולה לגרום לסחרחורת.

שימוש במקביל ל Sildenafil עלול להפחית לחץ דם ולגרום לסחרחורת.

אל ארגינין עלול לגרום להפרשת גלוקגון מהלבלב נטילה במקביל לקסיליטול מונעת זאת.